Hatalmas adatmennyiségek azonnali, titkos és olcsó megosztását ígéri egy magyar fejlesztés, amely leginkább a nagy fájlok problémamentes megosztásában és az ezzel járó adattömegek feldolgozásában látja az előrelépés lehetőségét. A Clarabot Nano segítségével a fejlesztők szerint szinte azonnal meg lehet osztani a világ másik felén lévő partnerekkel akár terabájtnyi mennyiségű fájlokat is.
Ha valaki big data szakértőként szeretne elhelyezkedni Magyarországon, nem érdemes messzebb mennie a Hiflylabs-nél. A cég üzleti intelligencia megoldásokkal, tanácsadással, valamint mobilalkalmazás-fejlesztéssel foglalkozik, vagy ahogy ők mondják: üzleti értéket teremtenek egy adatokkal teli világban.
A Palantir, amelyet korábban és jelenleg is az egyik legtitokzatosabb cégként tartanak számon, nem régen ment tőzsdére. A szoftvercég alapvetően nagy mennyiségű adat elemzésével foglalkozik, és elsősorban azért keltett nagy feltűnést, mert nagyjából annyit lehetett róla tudni, hogy közeli kapcsolatban áll az amerikai kormányzati ügynökségekkel, köztük a CIA-vel is együttműködnek. A napokban derült ki, hogy Soros György befektetési alapjának is van részesedése a vállalatban, most pedig nyilatkozatot adtak ki, amiben kritizálták a Palantirt üzleti gyakorlata miatt, és jelezték, hogy minden részesedésüket eladják a cégből. Ettől függetlenül a befektetők továbbra is szeretik a titokzatos vállalat részvényeit, amelyek árfolyama duplájára nőtt szeptember végi tőzsdei debütálása óta.
A legtöbb elemző és befektető a döntései meghozatala során általában a hivatalos statisztikákra és előrejelzésekre támaszkodik, de nem kell feltétlenül minden esetben és kizárólag ezekre szorítkozniuk. Léteznek más opciók is, mint amilyenek az egyre népszerűbbé váló alternatív adatok is. A Bloomberg egy podcastjának vendége, Ben Breitholtz, az amerikai Arbor kutatócég adattudományi munkatársa beszélt arról, hogy hogyan alkalmazhatóak ezek az alternatív adatok a hivatalosnál gyorsabb gazdasági előrejelzésekhez, illetve a befektetésekben akár egy sima Google kereső használatával is.
Okostelefonokból kinyerhető GPS-adatokból és a mobilhálózaton keresztül megszerezhető adatokból is lekövethető lenne a magyar koronavírus fertőzöttek mozgása, és viszonylag olcsón össze is lehet vetni ezt mások mozgásával. Akár a fertőzési valószínűséget számító Machine Learning modellekkel, SMS formájában értesíthető minden potenciálisan érintett személy, és ezáltal elirányítható egy tesztközpontba. Fodor Szabolcs és Borbély Zsolt big data szakértők írásukban egy ilyen megoldás fontosságával, a megvalósítás technikai részleteivel foglalkoztak.
Az élelmiszerkutatással az a gond, hogy a kutatási módszertana megrekedt a 19. században - jelentette ki a Portfolio-nak adott interjújában legújabb kutatásuk kapcsán Barabási Albert-László hálózatkutató, fizikus, akit Budapesten a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott budapesti előadása után csíptünk el pár szóra. A Northeastern Egyetem professzora kutatásuk módszertanáról is beszélt, valamint azt is megosztotta velünk, hogy nemrégiben megkereste őket a Rockefeller alapítvány, amely komoly pénzösszeggel támogatja a projekt továbbléptetését.
A Société Générale tőzsdei elemzői fogták magukat és megnézték, hogy az elmúlt időszakban melyek voltak a tőkepiacok szempontjából meghatározó témák. És mindezt egy ábrára tették, látványos lett az eredmény.
Jelentős átalakulás elé néznek a gyártócégek világszerte, a digitalizációs folyamatok jelentős árbevétel-növekedést hozhatnak a gyártási folyamatok és a költségek optimalizációján keresztül. A Liferay mai sajtóeseményén az IDC közös felmérését mutatták be arról, milyen kihívások és fejlődési lehetőségek állnak a gyártócégek előtt a közeljövőben.
Partnerségre lépett az Egyesült Államok légiereje (USAF) a Constellationnel, egy blockchainalapú rendszerek fejlesztésével foglalkozó céggel. Az együttműködés célja a USAF big data kezelési rendszereinek automatizálása és az adatvédelem fejlesztése - írja a Coindesk.
A big data technológia megmondja, kinek és mit ajándékozzunk karácsonyra, hol érdemes mobilhálózatot fejleszteni, képes optimalizálni a városi közlekedést, segít a klímaváltozás elleni harcban és ez még mindig csak ízelítő mindabból, amire képesek már ma a hatalmas adatbázisokat elemző megoldások. A technológiában rejlő lehetőségekről és a Vodafone big data terveiről Carra Anitával, a Vodafone Magyarország lakossági szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Az európai versenyhatóságok kommunikációja és gyakorlata alapján egyre egyértelműbb, hogy a digitális szektor a hatóságok érdeklődésének homlokterébe került, jogalkalmazási prioritássá vált. Ezen belül is kiemelendő a személyes adatok központi szerepe: bizonyos esetekben a versenyhatóságok azokra akár "fizetőeszközként" tekintenek, illetve adott esetben az adatvédelmi jogszabályok megsértése versenyjogi, illetve fogyasztóvédelmi szankció alapjául is szolgálhat.
A robotokról többnyire a masszív autógyári szerelőegységek vagy az otthoni porszívó jut eszünkbe. A robotolásról már többeknek az, hogy ismétlődő manuális feladatokat darálnak a munkahelyükön asztali gépek mellett. A rendkívül gyorsan fejlődő Robotic Process Automation (RPA) első hulláma alapvetően ezt a szegmenst, azaz a rutinszerű, monoton feladatokat felölelő területeket érinti, ahol az automatizációt célzó projektek megalapozzák a későbbi big data megoldásokon, mesterséges intelligencián alapuló fejlesztéseket.
A már most rendelkezésre álló és a közeljövőben megjelenő technológiák az országok gazdasági fejlődésében is nagy változásokat hozhatnak. 79 ország bevonásával készítette el a Huawei azt a kutatást, melynek során 40 különböző mutató segítségével határozta meg az országok digitális átalakulásának fejlődését. Az eredmények alapján az országokat három csoportra osztotta: élenjárók, alkalmazkodók és kezdők. Magyarország jelenleg a középmezőnyben van, de nem árt résen lenni, mivel egy új technológia időben történő alkalmazása akár rövid távon is jelentős előnyökkel járhat.
A világ jegybankjai azon dolgoznak, hogy a big data segítségével jobban elemezni tudják a gazdaságokat, melyeket menedzselnek.
A Credit Suisse-nél a compliance költségek hosszú évek óta emelkedtek, egy big data platform illetve szoftverrobotok alkalmazásával azonban fordítottak a trenden.
A nemzetközi babérokra törő, kínai online hitelintézetek térhódítása megnyitotta az adatkereskedelem feketepiacát is - írja a Financial Times. A botrány már addig dagadt, hogy a kínai felügyelet úgy döntött, átmenetileg nem ad működési engedélyt új online hitelintézeteknek.
Nem volt semmiféle előjele a mostani kitörésnek.
Egyre közelebb a 100 000 dollárhoz a BTC árfolyama.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?